our BLOG

Blog pro lídry poradenských firem

 • Kategorie

 • Jak zvládnout vzpouru v týmu?

  Skoro každý poradce jednou začne počítat manažerům jejich rozdílovou provizi a položí si otázku, jestli nemá právo ji dostat on. Neexistuje správné řešení, jak na takovýto tlak ze strany poradce zareagovat, ale jedno je jisté. Když nezareagujete nijak, rozvrátí vám takový poradce firmu.

  Vzpouru zažil nebo zažije každý lídr, jen nemusí skončit převratem. Já Vám ze své zkušenosti nabízím několik tipů…

  1. Buďte lídry!

  V prvé řadě se nesnažte poradce přesvědčit, že chyba, proč to tak vidí, je na jeho straně. Není. Je naprosto přirozené, že se poradci chtějí mít neustále lépe a pokud jim to nejde a neumí tu sílu najít v sobě, hledají ji jinde – ve Vás. Když neprokážete, že jste silnými lídry a že firmu držíte pevně v rukách, poradce to ucítí a bude se snažit Vás konfrontovat. V tomto případě platí, že o sobě pochybují většinou lidé, kteří málo dělají. Právě proto vzpouru v týmu můžete čekat od lidí, kterým se tolik nedaří.

  2. Každá pozice musí mít důvod!

  Doby multilevelu jsou ty tam. Pokud máte vlastní firmu a snažíte se ji tvořit stejně, jako se tvoří multilevel, buďte připraveni, že těchto vzpurných poradců budete mít obvykle mnohem víc než ostatní firmy. Důvody, proč se multilevelu tolik nedaří, jsou spojeny právě s otázkou, co vlastně mi můj nadřízený, kterého vidím asi 2x za rok, přináší. Není možné Vaši firmu budovat stejně a myslet si, že Vám to neudělají. Řešení, jak tomu zamezit nebo to velmi omezit, je předem určit, co která manažerská pozice vyžaduje za kompetence a bez kterých se nikdo nestane manažerem. Nestavte to na tom, kolik kdo přivede lidí, ale na tom, co jaký manažer umí a jaký přínos pro svůj tým má. Jednoduše tak celé firmě ukážete, co jejich manažer dělá a manažerovi dáte jasně najevo, co dělat má. Dokonce i v systému rozdílových provizí bez fixních platů toto funguje!

  3. Zahoďte ego!

  Žádná vzpoura ve Vašem týmu není mířena proti Vám. Každý poradce chce jednou za čas zjistit, jak silného má lídra. Ty slabší poradci si to testuji častěji než ostatní. Pokud si na to zvyknete, pravděpodobně vybudujete silnou firmu, protože tomu budete čelit často. Berte to prostě jako možnost ukázat, jak zvládáte stresové situace a ukázat, jakým směrem firma jde. Zažil jsem dokonce lídra, který začínal být nervózní, pokud se déle jak měsíc v jeho firmě nic nestalo.

  4. Odkryjte karty!

  Pokud něco tajíte anebo zkreslujete informace z obavy, že by si poradci spočítali, kolik Vám vydělávají, připravte se na to, že už to pravděpodobně stejně dělají. Není vůbec složité si v dnešní době dojít pro informace a mně se vždy vyplatilo vše říkat narovinu. Proč tajit za kolik pracujete, kolik vyděláváte, jaká rizika má firma, kde je třeba peníze přidat a co díky tomu poradci mají. Poradci většinou budou brblat, ale nikdo Vám nebude za zády dělat revoluci. Každý člověk se cítí ohrožen jen tam, kde nemá informace.

  5. Sdílejte myšlenky!

  Každou myšlenku, která Vás napadne, promítněte mezi lidi. Nečekejte, že se to nějak dozví, anebo že něčemu budou sami věřit. Každý poradce musí vědět, kam firma jde a kam se dostane, případně kdy. Čím víc jim ze sebe dáte, tím silnější budete a tím víc ve Vás budou věřit. Buďte lídry!

  Mojmír Urbánek, SAB servis

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.